Yüz felci neden olur nasıl tedavi edilir?

Yüz felci yüz kaslarına elektrik enerjisi sağlayan sinirlerin veya kasların güç kaybetmesinden oluşan yüz asimetrisidir. Yüz felcinin en sık görülen sebebi Bell Paralizisi denilen bir sendromdur. Bu genelde kulak bölgesinin soğuğa maruz kalmasına bağlı oluşan bir felç çeşididir. Fasial sinir adı verilen bu sinir beyinsapından kulak kemiğine girer ve orta kulakta dirsek yaparak kulak arkasından yanağa girer. Yanaktan çeşitli dallara bölünerek yüz kaslarına yayılır.

Yüz felci neden olursa olsun bir insanı en çok rahatsız eden hastalıklardan birisidir. Küçük bir kasta olsa dahi hastalar oraya odaklanır. Sinir felci dışında şişman birisinin zayıflamasıyla oluşan asimetriler olarak adlandırabileceğimiz yine sık görülen bir diğer yüz asimetrisi grubu vardır. Burada mekanizma açlık diyetleriyle aniden aşırı kilo kaybıyla gerçekleşir. Bu kasları destekleyen yağ dokusunda asimetrik kayıp dışında daha önemlisi kasları asan bağ doku desteğinin kaybı nedeniyle oluşur.

Yüzde doku kaybı ister hastalık nedeniyle isterse diğer senil nedenlerle olsun her ikisi de mümkün olan tüm imkanları kullanarak tedavi edilmesi gereken durumlardır. Teadavide ilk etapta nedeni ortadan kaldırmaya yönelik müdahaleleri tercih etmek doğrudur. Örneğin kas çalışmasını aksatan felç düzeltilmeden oluşan çökme hasarına dolgu yapmak yanlış bir yaklaşımdır. Sinir harabiyeti nedene göre yaklaşım yapılarak düzeltilmeye çalışılır. Sinir iyileşmesi çok yavaş ilerleyen bir süreçtir, dolayısıyla sabır gerektirir. Artık sinirin iyileşme ümidi kalmadığı durumlarda veya tümör nedeniyle sinir kesilip çıkarılmışsa başka bölge sinirlerinin yüze yönlendirilmesi veya kozmetik düzelmeyi sağlayacak yüz germe, yüz dolgu ve benzeri uygulamalar gündeme gelecektir.

 

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz

3 Yorum

 • admin

  Yüz felci ve simetri bozulması hastalıkları çok yönlü düşünülerek tedavi protokolleri planlanması gereken sorunlardır. Resimde sağ gözünü kapatamayan hasta, sinir transferiyle sağ tarafını nasıl kullanabildiği ve mimik oluşturabilmesi önemli bir başarıdır.

  Not: Vaka 1995 yılında “1. Mikrocerrahi Kongresi”nde sunularak paylaşılmıştır

 • sms

  Hocam Merhaba, Sağ Tarfı felçli hasta. Sonrası resimde nazolabial sulkus ve orbiküler kaslar mükemmel çalışıyor. hatta ameliyat sonrası sağ sulkus daha belirgin. Ne tedavi yapıldı hastaya?

  • Yrd. Doç. Dr. Selçuk Güney

   Hastaya sağ hipglossus ile fasial anastomozu yaptık. Göztepe Eğitim araştırma hastanesinde EMG takibinde 3 ayda rejenerasyon gerçekleşti. Bu 1993 yılında ilk yapılan vaka değil ama Türkiye’de çok az merkezde yapıldığını biildiğim bir ameliyat çeşidiydi. Hasta beyin cerrahisi tarafından intrakranial nörinom ameliyatıyla 7-8 felçli ve ölmek üzere olan bir hastaydı. Ameliyattan sonra yüz simetrisi tonusu düzeldi ve 10 yıllık takibimde son derece kaliteli bir yaşam sürdü. sağ nazolabial sulkus gözü kapatmak için 12. siniri çalıştırmasından dolayı daha iyi rejenere olduğu ilk zamanlarda fotograflandığı için daha yüksek kasılım gösteriyor. Orbiküler kasa sinir dalları ulaştıkça tam simetri oluştu.

 • Bir Yorum Yazın