Çene yapısı yüz şeklinin temel belirleyicilerinden birisidir. Genellikle çene dolgusu gerektiren durumlardan en önemlisi çenenin doğuştan küçük veya asimetrik olmasıdır. Diğer sık gördüğümüz şikayet ise çene ucunda orta bölgedeki çukurluktur.

Profilden bakınca çene küçüklüğü orantıyı bozması sebebiyle burnun büyük algılanmasına neden olabilir. Çene kontur dolgularıyla burun estetiği ameliyatları beraber değerlendirilmelidir. Bazı burun problemleri çene dolgusunu takiben ameliyatsız veya daha dar kapsamlı ameliyatlarla çözülebilir.

Çenede dolgu ihtiyaçlarından bir diğeri ise prejaw line denilen yaşa bağlı yüz sarkması sebebiyle oluşan 'W' şeklindeki yan görünüm bozukluğudur. Burada da asıl olan elmacık kemiğinde destek sağlayarak yüzü yükseltmek ve ona destek olarak belirli noktalara dolgu ile gerginliği artırmaktır.

Çene dolgusu olarak kemik sertliğine ulaşabilen taşıyıcı özelliği olan dansitesi yüksek hyalurunik asit tercih edilmelidir. Burada MD code esas alınmalı ve mümkün olan her durumda künt uçlu kanül kullanılmalıdır.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz