Mimik Kasları Bilgilendirme:

Tebessüm çizgileri dudak kenarlarını yukarıya ve aşağıya çeken kasların hareketleri sonucu şekillenir. Burundan dudağa ulaşan çizgi aynı zamanda üzerindeki dokunun yaşla kalınlaşmasıyla, ayrıca elmacık kemiklerinin üzerinden dokuların aşağı hareketi ile "sosis" benzeri birikim yapmasıyla daha görünür bir hal alır.

Bu bölge çizgileri direkt etki yanında dolaylı etki nedeniyle oluştuğu için dolaylı müdahaleye ihtiyaç duyar. Çökük kısımlara aşırı dolgu yapılması yüzde arslan yüzü benzeri mimik kayıpları ve kalınlaşmış dokulara neden olabileceği unutulmamalıdır. Asıl kazanç elmacık kemikleri tarafına çekilme yaratacak uygulamalar sonucu elde edilebilmektedir.

Elmacık kemiği uygulaması bir çok uygulamada, tebessüm çizgilerinde belirgin bir iyileşme sağlar. Gerekirse daha fazla hacimle elmacık kemiği dolgusunu desteklemek daha doğal ve kalıcı çözüm üretir.

Rainforest
Image is not available
Rainforest - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy
Image is not available

Dolgu ile yüz germe işleminde elmacık kemiği en önemli başlangıç noktası olarak düşünülmelidir. Elmacık kemiklerinin belirginleşmesi resimdeki gölge-parlaklık-gölge oluşumunu parlaklıkla başlayacak şekilde düzeltir. Bundan sonra tebessüm çizgileri yani "nasolabial fold" denilen çukurlukların doldurulmasına sıra gelir. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu,  üst dudağı ağırlaştıracak, hantal gösterecek miktarda dolgu yapmak tebessüm çizgilerini azaltsa da doğal görünümü bozabilir. Buralarda uygulanacaksa da hyaluronik asit dolgusu minimal korreksiyon için kullanılır.

Dolgu ile birlikte Mimikplasti-DRSG yöntemi kombine edilerek Tebessüm çizgileri ve Marionet çizgilerine iki yönlü düzeltme girişimi yapılması başarı oranını artırmaktadır. Mimikplasti-DRSG botox kullanarak çizgileri yok edecek kasları koruyup, ona antagonist kasların tonusunu düşürme prensibi ile uygulanır.  Özellikle elmacık kemiği askı dolgusu ile beraber uygulandığında yüzde ters armut görünümü, yani alt kısımda üçgen görünüm elde etme potansiyeli yüksektir.

Not: Burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Muayene ve uygulama yapan doktorunuzla olan ikili ilişkiniz esastır.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz