Tebessüm çizgileri dudak kenarlarını yukarıya ve aşağıya çeken kasların hareketleri sonucu şekillenir. Burundan dudağa ulaşan çizgi aynı zamanda üzerindeki dokunun yaşla kalınlaşmasıyla, ayrıca elmacık kemiklerinin üzerinden dokuların aşağı hareketi ile "sosis" benzeri birikim yapmasıyla daha görünür bir hal alır.

Bu bölge çizgileri direkt etki yanında dolaylı etki nedeniyle oluştuğu için dolaylı müdahaleye ihtiyaç duyar. Çökük kısımlara aşırı dolgu yapılması yüzde arslan yüzü benzeri mimik kayıpları ve kalınlaşmış dokulara neden olabileceği unutulmamalıdır. Asıl kazanç elmacık kemikleri tarafına çekilme yaratacak uygulamalar sonucu elde edilebilmektedir.

Elmacık kemiği uygulamasının iyi yapışması tebessüm çizgilerinde belirgin bir iyileşme sağlar. Gerekirse daha fazla hacimle elmacık kemiği dolgusunu desteklemek daha doğal ve kalıcı çözüm üretir.

Rainforest
Image is not available
Rainforest - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy
Image is not available

Elmacık kemiklerinin belirginleşmesi resimdeki gölge-parlaklık-gölge oluşumunu parlaklıkla başlayacak şekilde düzeltir. Bundan sonra tebessüm çizgileri yani "nasolabial fold" denilen çukurlukların doldurulmasına sıra gelir. Ancak şunu söylemek isterim ki üst dudağı ağırlaşrıracak, hantal gösterecek miktarda dolgu yapmak tebessüm çizgilerini azaltsa da doğal görünmediği için tercih edilmemelidir. Buralarda uygulanacaksa da hyaluronik asit dolgusu minimal korreksiyon için kullanılır.

Dikkat edilmesi gereken bir konu da bu bölgenin Botox uygulamalarıdır ki bu da doğru değildir. Şunu unutmamak lazım FDA estetik amaçlı alt yüz Botox uygulamalarına onay vermemiştir. Botox bilindiği gibi kas gücünü azaltmak amacıyla uygulanır. Tebessüm çizgileri üzerindeki dokuyu taşıyan kasların ve askı ligamentlerinin yaşla gücünü kaybetmesi sonucu oluşur. Dolayısıyla üst kısımdan kası gerginleşip gücünü artıracak uygulamalar bu nedenle tercih edilmelidir.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz