Horlama ve apne bugün birçok insanın ortak sorunu haline gelmiştir. Horlama ve apne ister kişinin farkedebileceği kadar ileri dönemde olsun, ister başlangıç evresinde olsun vücutta birçok olumsuz değişikliğe sebep olur. Bunlardan en bilineni sabah uyanma güçlüğü ve yorgun uyanma, gündüz uykulu olma ve dikkat dağınıklığına bağlı araç kazalarıdır.

 

Konuyu dağıtmadan önemli noktaları vurgulamakta fayda var.

• Horlama ve apne insan hayatını ani ölüm riski ile tehdit eden, kalp-damar hastalıkları ile kalitesini düşüren ama sonuçta mutlak bir şekilde hayatı kısaltan sinsi bir hastalıktır. -mutlaka hastalığı tam veya kısmi olsa da tedavi yollarına karar vermek lazım.

• Bu hastalık sahipleri uyku dönemini hatırlamadıkları için hasta olduklarını bilmezler veya kabul etmezler. -şüphe durumunda gece uyku testi yapmak lazım. 

• Horlama ve apne hastaları tanı koyulsa ve hasta uyumu yakalansa da zor tedavi edilebilen hastalıklardır. -her çözeceğim diyene itibar etmemek lazım.

Slide 1
SNOORING & APNEA CONFERENCE
Join us for a weekend of education and information.
WHEN
May 26 - 28, 2021
WHERE
Malmö, Sweden
VENUE
Malmö Congress Center
Slide 2
DAY 1

Topics included tongue base hyphertrophy, fatty tongue, small chin. More than professional networking with 1,481 attending participants from across Europe and beyond .

Slide 3
DAY 2

Medical treatment and device using in apnea patients.

Slide 4
DAY 3

Surgical solutions.
Tongue base surgery and hyoid shifting.

Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
previous arrow
next arrow

Bu başlıkları açıklarsak hastalığın tanınması için bir takım kriterler sorgulanmalıdır. Bu sorgulamayı kendimiz için yaptığımız gibi eşimiz ve çocuklarımıza da yapmalıyız. Gece tıkanma ve nefes tutmaya bağlı kanda oksijen satürayonu düşüyorsa kişi stres yaşayacaktır. Bu kişinin kortizol denilen hormon salgısında uzun dönemde artışa neden olacaktır. Bu hormon nedeniyle kilo alma gibi etkiler var olan uyku bozukluğu kastalığını kısır döngüye sokarak kötüleştirir.

Sabah uyanmakta zorlanıyorsanız, yorgun uyanıyorsanız, gündüz uyukluyorsanız, kilo alımı varsa, gece çok uyanıyorsanız sitemizde bulunan ön tanı testi Epworth Uyku skalanızı ölçmeniz gerekir. Şüpheli durumda kliniğimizde tümgece full fonksiyon takipli Polisomnografi yani uyku testini öneriyoruz. Bunlarla ve muayeneyle işin ciddiyetini ortaya koymak önemlidir.

Tedavide tıkanmanın olası yeri bizim için çok önemli bir değişkendir. Çogunlukla tıkanma bölgesi birden fazla noktada olabilir. Ameliyatla bu noktalardan en kötü olanı seçilerek oraya yöneliyoruz veya aynı seansta iki bölgeye müdahale ediyoruz. En sık neden veya diğerleriyle en sık beraber gördüğümüz tıkanma noktası büyük dilin düşerek nefes borusunu kapatmasıdır. Bu nedenler arasında bizim tecrübelerimize göre %80 birincil neden veya ek neden olarak bulunmaktadır. Mesela halk arasında burundaki tıkanma asıl neden olarak bilinse de bunun apneye etkisi çok azdır ve apne tedavisinde sadece burun ameliyatını takiben düzelme dil köküne müdahaleye göre daha az oranda görülür.

Asıl sıklıkla tercih edilmesi gereken ameliyat dil kökünü germe ameliyatıdır. En başarılı sonuçlar bu ameliyat sonunda elde edilmektedir. Küçükdil kesme, damak kesme, radyofrekans, yakma gibi müdahalelerin apne tedavisine etkileri sınırlıdır ve bu tip ameliyatlar daha sonra gerek kalırsa tercih edilebilir.

İLGİLİ BÖLÜMLER:

Uyku Endoskopisi

Uyku Testi-Sonuç

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz