Yüz felci yüz kaslarına elektriksel uyarı taşıyan sinirin veya dallarının hasarından olabileceği gibi kaslara bağlı sebeplerden de olabilir. Bütün mimik kasları fasial sinir denilen motor sinirle kontrol edilir. Beyin sapından çıktıktan sonra kulak kemiği içinde seyreder ve kulak altından kemiği terkederek yüzde hedef kaslara yönelir.

En sık karşılaştığımız yüz felci sebebi Bell's Palsy denilen sebebi kesinleştirilememiş bir hastalıktır. Bu tip felçler 1-2 ay içerisinde tedaviyle tam veya kısmen iyileşebilir. İyileşmeyen kaslar asimetri yarattığı gibi anormal elektriksel deşarj yapan sinir demetleri oluşması da sorun yaratabilir.

Yüzde hareket kaybına neden olan diğer bir sebep geçirilmiş cerrahilere bağlı gelişen felçlerdir. Yüz sinirinin beyinden kulak kemiğine girdiği kanal veya öncesinde sinir zarından kaynak alan tümörler ve bunların cerrahisinde oluşan hasarlar geri dönüşümsüz felç nedenlerinin başında gelmektedir.

Sebep ne olursa olsun tedavide amaç öncelikle sinir fonksiyonlarını tekrar kazandırmayı amaçlar. Bu nedenle bazı iyileşmeyi destekleyen ilaçlarla uzun süreli takip ve fizik tedavi denenmelidir. Sinir bu dönem sonunda ya tamamen iyileşir veya kısmi iyileşme gösterir. Yeniden oluşum sırasında en sık sorun oluşturan konulardan birisi de liflerin yanlış kaslara yönlenmesi ve sinkinezi denilen istemsiz şimşek çakması şeklinde kasılmalardır.

Rainforest
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy
Image is not available

Slayt: Yüz felci insanı psikolojik yönden dünyada en çok rahatsız edebilecek konulardan birisidir

Sinir 1 yıl gibi süre EMG takipleriyle iyileşme belirtisi göstermiyorsa bu hasarın kalıcı olduğu anlamına gelir. Bu tip vakalarda kafaçiftlerinden dile gideni veya çiğneme kasına gideni kesilerek fasial sinirin canlandırılması amacıyla kullanılabilir. Bu tür ameliyatlarda aldığımız yüz güldürücü bazı sonuçlar kongrelerde paylaşılmıştır.

Tedavide kullanılabilecek diğer araçlardan diğer bazıları da yüz dolgusuyla simetri sağlamak, karşı taraf gücünü azaltma amaçlı botox uygulamak veya cerrahi yüz germe yöntemleriyle veya askı yöntemleriyle korreksiyon elde etmektir.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz