Yüz ve içerdiği organ sistemini bir bütün olarak değerlendirirsek bu yapının birçok problem içerme potansiyeli olduğunu görürüz. Yüzdeki organları sınıflarsak göz, kulak, burun, ağız, boğaz ve bütünü ilgilendiren cilt - kas ve fasiaları içeren örtü organlarını görürüz.

Spesifik organları başka başlık altında incelersek bütünü kapsayan cilt - kas ve fasiaları içeren örtü yüzün vitrini gibi algılanabilir. Ne kadar güzel bir burnunuz veya dudağınızın olması yetmez, buna koordine hareket kazandıran sağlıklı bir örtü kompeksine ihtiyaç duyarsınız. Buna kişiye karakteristik özellikler kazandıran mimik oluşumları diyoruz.

Doğuştan edinilen ve/veya sonradan kazanılan, herkeste parmakizi gibi benzersiz spesifik yüz mimikleri vardır. İstemsiz olarak insan hep aynı durum karşısında aynı kasları çalıştırarak tepki verir. Örneğin ağrı, neşe, hüzün benzeri olaylarda çalışan kaslar her seferinde tekrarlayıcı hareketler yapar. Bir de nötr durumdayken yüz yapılarının pozisyonları da önemlidir. 

Yüz örtüsünü tehdit eden hastalıkları gruplar altında incelersek iki ana başlık altında toplayabiliriz. Kas ve sinirleri hedef alıp bozulma yapanlar ve tüm yapıyı hedef alıp kronik bir süreçte etkisini gösteren olaylar. Bu iki grubu da hastalık olarak nitelemekte sakınca yoktur. Sonuçta tedavi gerektiren olaylardır ve kişilerin en önem verdikleri bölgelerdir.

Fasial Sinir (Yüz Siniri) Nedir?

Konuya yüz siniri felçlerinden başlamak daha açıklayıcı olacaktır. Yüzdeki mimik kaslarının tamamını kontrol eden sinire fasial sinir denir. Beyinsapındaki çekirdekten çıktıktan sonra kulak kemiği içerisinde işitme siniriyle beraber ilerler. Orta kulaktan geçerek mastoid denilen kulak arkası kemiğinin altından çıkıp her bir kasa ayrı lif demetleri gönderir. Sinir hasarlarına bağlı felçler çoğunlukla kulak içerisindeki dar kanallarda meydana gelir ve tüm yüz yarısını etkiler. Girişteki tanıtım resminde gördüğünüz hanım hasta 15 yıl beyinden akustik tümör çıkarılırken çoklu total sinir hasarı olan bir hasta. Bu hastaya dil sinirini keserek yüz sinirini canlandırma operasyonu uyguladım. Resimde sağ tarafı felçken diğer resimde dilini sağa iterek sağlam taraftan daha kuvvetli bir kas sistemi oluştuğu görülüyor.

Yer çekimi ile doğal duruş mimiklerine güç uygulanması ve/veya kas gücüyle oluşturulan mimikler uzun zaman içerisinde belirli noktalarda ciltte kronik kıvrılmalara neden olur. Yüz cildinin bir özelliği de ciltle kas arasında fazla bir tampon dokunun olmamasıdır. Dolayısıyla kas toplanmaları ciltten kolaylıkla anlaşılabilir. Özetle genç yaşlarda yüz kaslarını doğru çalıştırmakla, bazı kasların gücünü azaltacak uygulamalarla çizgilerden korunma şansı mevcuttur. Bunu Botox-dolgu ile sağlıyoruz zaten sinir veya kas hasarlarında ameliyatla mümkün olan en doğru çözüm tercihimizi yapıyoruz. 

Dolgu-Botox Uygulamalarında Muayene Olmanın Önemi Nedir?

Dolgu ve botox teknolojisinin ilerlemesiyle yüz felci gibi hastalıklarda, yaşlanma ve kırışıklık sonucu oluşan kozmetik bozukluklarda çok değerli kazanımlar elde edebiliyoruz. Temel prensibimiz doğallığı bozmadan, en az dolgu-botox ürününü kullanarak en iyi sonuca ulaşmaktır. Bu anatomi bilgisinin yanında konuyla ilgili çalışma ve tecrübe gerektiren bir branştır. Yanlış ve gereksiz uygulamalar çok büyük hayati ve kozmetik riskler oluşturma potansiyeli barındırır.

Fiyat listesine ulaşımda sadece muayene için bize gelmiş hastalarımıza izin verebiliyoruz. Dolgu-botox muayenelerimiz % 50 indirimli. Muayene olmanın size çok büyük faydası olacaktır. Yüzde oluşan bir takım deformiteler sebep değil sonuçtur. Örnek vermek gerekirse tebessüm çizgilerinin derinleşmesi birçok hastamızda elmacık kemiğinden yanak sarkmasına bağlı gerçekleşir. Burada asıl sebep olan yanak dolgusu yerine tebessüm çizgisini doldurmak yanlış uygulamadır. Bu dokunun ağırlığının atması ve aksine daha çok sarkma nedenidir. Yanlış uygulama ters sonuç doğuracaktır.

Muayenenin diğer bir önemli tarafı yüz skorlaması ile asimetrik FSG noktalarının belirlenmesidir. Bu da oldukça önemli bir konudur çünkü yüzün güzelliğini etkileyen en önemli faktörlerden birisi de simetridir- simetri dolgu oranları ayarlayarak düzeltilebilir.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz