Merhaba Herkese!

Hoş geldiniz. Burada benim kişisel yaklaşımlarımı içeren makaleleri bulacaksınız. Bazı yazılar klişeleşmiş doktor yaklaşımlarının aksine konuyu hasta kişinin daha iyi anlamasını sağlayacak dilde oluşturulmuştur. Anlayarak okuyan bir kişi hastalığı ve ona yaklaşım açısı hakkında bilgi sahibi olma fırsatını yakalayabilir. Belki de kafanızda canlandırdığınız klişelerin bazılarını tekrar sorgulayıp konuya hakim olma fırsatı oluşabilir.

Kulak Burun Boğaz ve Yüz hastalıkları neden önemlidir?

Yüzün yerçekimi ve travmatik değişimlere bağlı yaşlanmasını hastalıklara eklersek kulak burun boğaz ve baş boyun bölgesi hemen hemen tüm kafayı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen kompleks bir yapı olarak karşımıza çıkar. Kulak Burun Boğaz ve Yüz hastalıkları-nı görülme sıklığına göre sıralarsak yüz yaşlanması ve sarkması, burun ve sinüs hastalıklarına bağlı nefes problemleri, bademcik ve geniz eti sorunlarına bağlı enfeksiyonlar şeklinde başlayabiliriz.

Devamını oku

Baş ve Yüz Hastalıkları

İnsan kafası beyinden çıkan 12 kafa çifti sinirle kontrol edilen kompleks bir yapıdır. Koku, görme, çiğneme, yüz mimikleri, işitme, denge, yutma gibi fonksiyonları barındırır. Bu fonksiyonlar için göz, kulak, burun, ağız, boğaz ve yüz kasları ve cildinden oluşan organlar sistemi tam bir uyum içerisinde görev yapar. Yüz yaşlanması bu koordinasyonun bozulmasıyla belirginleştiği için baş ve yüz hastalıkları ile birlikte incelenecektir.

Daha Fazla Oku

Burun estetiği ve nefes alma neden bir bütündür?

Yüz estetik açıdan organları tek tek değil bir bütün halinde düşünmek gerekir. Tamamıyla sarkmış, sosis gibi burun yan kısımlarında et toplanmış, burun dudak çizgileri derin oluklar oluşturmuş bir yüzde burun estetiği ile başarabilecekleriniz sınırlıdır. Tersten bakarsak burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler estetik bütünlük olmalıdır tamam ama ek olarak nefes alan,alerjiye karşı defans yapan, salgıların geçiş yolları sağlıklı çalışan fonksiyonel bir burun insan için olmazsa olmazdır.

Daha Fazla Oku

Burun Estetiği Tek Başına Ne Kadar Değerlidir?

Bilindiği gibi insan yüzü nadiren simetrik olarak kalmıştır. Birçok yüz doğum sırası ezilmeler, bebeklik travmaları veya genetik faktörler nedeniyle sağ-sol simetri bozuklukları içerir. Bu vakada da sağdaki oransal büyüklük ya maksilla kemiğinden veya zigoma, yani elmacık kemiğinden kaynaklanıyor olabilir.

Daha Fazla Oku

Yüz felci neden olur nasıl tedavi edilir?

Yüz felci yüz kaslarına elektrik enerjisi sağlayan sinirlerin veya kasların güç kaybetmesinden oluşan yüz asimetrisidir. Yüz felcinin en sık görülen sebebi Bell Paralizisi denilen bir sendromdur. Bu genelde kulak bölgesinin soğuğa maruz kalmasına bağlı oluşan bir felç çeşididir. Fasial sinir adı verilen bu sinir beyinsapından kulak kemiğine girer ve orta kulakta dirsek yaparak kulak arkasından yanağa girer. Yanaktan çeşitli dallara bölünerek yüz kaslarına yayılır.

Devamını oku

Denge Bozukluğu Yapan Hastalıklar ve Tedavisi

İnsan uzayda dengesini sağlayabilmek için 3 ana sistemi kullanır. Bunlardan birincisi iç kulaktaki vestibüler sistem, ikincisi görme ve üçüncüsü ise propriyosepsiyon olarak adlandırılan sistemlerdir. Vestibüler sistem denilen kısım iç kulakta salyangozun arkasında yerleşmiştir ve diğer sistemlerden farklı olarak sadece denge algısı görevi yapmaktadır.

Devamını oku

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak kafa tası kulak açısının yaklaşık 30 dereceden fazla olması halidir. Bu açı kişinin düşünce yapısına göre 5-10 derece değişim gösterebilir. Kepçe kulak özellikle çocuk yaşta müdahale yapılması gereken bir sorundur. Okul çağına yaklaşan 4-5 yaşında bir çocukta kulak gelişimi yaklaşık %80 ine ulaştığı için okula başlamadan önce ameliyat için en uygun zamandır.

Devamını oku

Geçmeyen Kulak Kaşıntısı

Kulak kaşıntısı olmadık bir yerde, bazen sosyal çevrede, bazen dayanılmayacak düzeyde, bazen kaşırken haz veya ağrı duyduğunuz bir durum olabilmektedir. Genellikle orta yaş ve üzerinde daha çok sorun oluşturma eğilimi taşır, tek veya heriki kulakta olabilir. KBB polikliniklerine başvuran hastaların yaklaşık üçte biri bu şikayet için doktora başvururlar. Doktora gitme zorluklarına katlanmaya karar verme sebepleri hafifken hoş olsa da bu illetten kurtulma isteğidir.

Devamını oku