Burun estetiği ve nefes alma neden bir bütündür?

Yüz estetik açıdan organları tek tek değil bir bütün halinde düşünmek gerekir. Tamamıyla sarkmış, sosis gibi burun yan kısımlarında et toplanmış, burun dudak çizgileri derin oluklar oluşturmuş bir yüzde burun estetiği ile başarabilecekleriniz sınırlıdır. Tersten bakarsak burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler estetik bütünlük olmalıdır tamam ama ek olarak nefes alan, alerjiye karşı defans yapan, salgıların geçiş yolları sağlıklı çalışan fonksiyonel bir burun insan için olmazsa olmazdır.

Burun esetetiği yaparken nefes ve sinüs fonksiyonları korunacak, burası olmazsa olmaz. Bu yaklaşıma ek olarak elde edilen sonucun kalıcı olması da önemlidir. İyileşme devam ettiği sürece değişme eğiliminde olan şekil, süreç sonunda istenilene yakın olacak şekilde planlanmalıdır. Burun estetiği bugün çok yaygın olarak heryerde yapılmaktadır. Toplumun beklentisi sadece kısmen düzelme ile sınırlı olduğu için yüksek oranda tatmin edici sonuçlar doğmaktadır. Ancak bilinç düzeyi yükselen toplumda beklentiler de standart sonuçlardan fazlasını gerektirmektedir.

Burun fonksiyon olarak nefes alma, dışarıdan gelen havayı ısıtma, süzme, nemlendirme gibi görevler yapar. Bu amaçla sinüsler burnun temel yardımcısı, bir çeşit evin mutfağı konumundadır. Sinüs ve burun hücrelerinde üretilen 2 litre mukus adı verilen sıvı bu görevlerin sürdürülmesi için şarttır. Sinüslerde üretilen sıvı çok dar kanallardan konka ve sinüs mukozaları yardımıyla genize taşınır. Bu taşıma sistemini bir dereye benzetebiliriz. Bu dereden akan temiz sıvının önüne bir bariyer çekerseniz arkasında temiz olmayan bir göl oluşur. Sinüzit olarak adlandırdığımız bu durum burun fonksiyonlarını % 40 oranında azaltarak ağız solunumu kalitesine indirger.

Burun estetiği burun çatısını daraltan bir ameliyat olduğu için bazen bu drenaj bozukluğunu kötüleştirir, hatta olmayan hastalığın sebebi olur. Bu konu ameliyat sırasında çok iyi takip edilmeli, gereken hastada endoskopik sinüs cerrahisi ve septoplastiyle gerekli önlem alınmalıdır.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz

Bir Yorum Yazın