Kulak Burun Boğaz ve Yüz hastalıkları neden önemlidir?

Yüzün yerçekimi ve travmatik değişimlere bağlı yaşlanmasını hastalıklara eklersek kulak burun boğaz ve baş boyun bölgesi hemen hemen tüm kafayı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen kompleks bir yapı olarak karşımıza çıkar. Kulak Burun Boğaz ve Yüz hastalıkları-nı görülme sıklığına göre sıralarsak yüz yaşlanması ve sarkması, burun ve sinüs hastalıklarına bağlı nefes problemleri, bademcik ve geniz eti sorunlarına bağlı enfeksiyonlar şeklinde başlayabiliriz.

Bu problemler genel vücut hastalıkları arasında değerlendirildiğinde yine en sık görülen hastalıklar kategorisinde kendilerine kolayca ön sıralarda yer bulurlar. Kulak burun boğaz ve kafa organları hastalıklarının sık görülme nedenlerinden diğeri de bir çok diğer sistem hastalıklarından kolayca etkilenebilmelerdir. Örneğin cinsel yolla bulaşan HPV virüs hastalıklarının bademcik, ses teli gibi kanserlere neden olduğu, ayrıca EBV denilen başka bir virüsün geniz kanseri yaptığı bilinmektedir.

Kulak Burun Boğaz ve Yüz hastalıkları belirtileri yenidoğan bebekten 90 yaşındaki bir bireye kadar herkesin ortak sorunu olabilir. Yeni doğanda ses kısıklığı ve hava yolu tıkanmaları yapan viral kruplar, yaş ilerledikçe genizeti ve bademcik gibi enfeksiyonlar ve bunlara bağlı kulak sorunları ön plana çıkmaktadır.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz

Bir Yorum Yazın