Geçmeyen Kulak Kaşıntısı

Kulak kaşıntısı olmadık bir yerde, bazen sosyal çevrede, bazen dayanılmayacak düzeyde, bazen kaşırken haz veya ağrı duyduğunuz bir durum olabilmektedir. Genellikle orta yaş ve üzerinde daha çok sorun oluşturma eğilimi taşır, tek veya heriki kulakta olabilir. KBB polikliniklerine başvuran hastaların yaklaşık üçte biri bu şikayet için doktora başvururlar. Doktora gitme zorluklarına katlanmaya karar verme sebepleri hafifken hoş olsa da bu illetten kurtulma isteğidir.

Kulak yolu dış bölümü kulak kepçedindeki delikle başlar ve zara kadar olan bölümdür. Bu bölümün dış kısmı kıkırdak dokudan oluşur, kıl ve yağ bezleri yönünden zengindir. İç bölüm kemik üzerindeki ince bir ciltten oluşmaktadır. Kıl ve serümen denilen yağı salgılayan bezler dış ortamdan gelebilecek toz, kir ve mikropla savaşmak için şekillendirilmiş kıvrımlı yapıda bir kanal içerisindedir.

Kulak kaşıntısını kolaylaştırıcı sebeplerin başında kapalı, güneş görmeyen, loş ve nemli kulak kanalı yapısı gelir. Bu mikrop barındırmaya uygun ortam çoğunlukla kulağa su, deterjan veya benzeri sıvıların kaçmasıyla savunma yeteneklerinde kayıplar yaşarlar. Su dahil bu maddelerin içerisindeki allerjen ve korazif kimyasal içerik ciltte tahriş ve maserasyon denilen çamaşırcı eli deformasyonlarına neden olabilir. Süre geçtikçe kronik olaylar mikropların işe karışmasıyla karmaşıklaşır.

Kulak kaşıntısı klasik tedavisi etken olma ihtimali olan olayların önlenmesi, yanısıra hijyen sağlayacak damlaların kullanımı ile olur. Dış kulak yolu enfeksiyonları için antibiyotik kullanımını işisel fikir olarak önermiyorum. Bu bölge mantar üretme konusunda uygun ortam olması nedeniyle antibiyotik mantar üremesini artıracak ve olayı kronikleştirecek önemli bir yanlıştır.

Benim kişisel uygulamam eğer ileri düzey enfeksiyon ve kaşıntı varsa antiseptik pomad içeren kulak meçleriyle pansuman, 2 gün sonra açılmasını önerdiğim pansumana içerisinde antifungal ve antiseptik koydurdurarak hazırlattığım damlaları önermektir. Unutulmaması gereken en önemli konu mantar tedavisi minimum 21 gün düzenli damla kullanılmasıyla olur. Bu nedenle tedavi gün aksatmadan uyulması gereken ciddi bir süreçtir.

Not: Özel formülle oluşturulmuş kulak damlasını muayene ettiğimiz ve bir süre kullanmasını tavsiye ettiğimiz hastalarımıza gelme imkanları yoksa kargoyla gönderebiliyoruz.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz

Bir Yorum Yazın