Yüz Felci ( Bell’s Palsy ) Ne Zaman Ameliyat Edilmeli?

Yüz yapılarında en sık görülen felç nedeni Bell’s Palsy denilen sebebi tam anlaşılamamış bir hastalıktır. Hastalığın kulak kemiği içerisinde bulunan fasial sinirin baskıya maruz kalmasına bağlı oluştuğunu düşündüren önemli çalışmalar vardır. Felç görüldüğü anda en kısa sürede Kulak Burun Boğaz veya Nöroloji Uzmanı’na başvurmak gerekir.

Yüz siniri beyin sapındaki çekirdeklerinden çıktıktan sonra işitme siniri ile birlikte temporal kemik denilen yüz kemiğine girer. Burada 3 bölümde incelenen kanalı kullanarak orta kulak altından çıkarak yüze ve yüz kaslarına yayılır. Fallop kanalı denilen kemik kanal bazı insanlarda sinirin genişlemesine neden olan duruma karşı toleranslı olamayacak kadar dardır. Sinir hacmini artıracak olaylar kanal içerisinde sıkışma ve o yüz yarımında felce neden olur.

Tedavide mümkün olan en kısa zamanda hasar büyümeden önlem alınmalı ve sinirin elektriksel aktivitesi kayıt altına alınmalıdır. Ortalama 1 ay süre içerisinde elektrodiagnostik çalışmalarda iyiye gidiş olmazsa bu konuda uzman bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından kanalın üzerindeki kemik açılarak sinir serbestleştirilmelidir.  Aksi halde hasar kalıcı hale gelecek ve ömür boyu büyük problemlere yol açacaktır.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz

Bir Yorum Yazın