Bildirimler
Tümünü temizle

Dolgu Destekli Burun Estetiğinde Matematiksel Oranlar


 Anonim
Katılım : 52 sene önce
Gönderi: 0
Konu başlatıcı  

Burun Estetiği ve Üst Dudak Konturu Sonrası

 

 

Burun Estetiği - Üst Dudak Konturu ve Elmacık Kemiği Dolgusu

 

"Bilim" dünyada yaşanan herşeyin matematiksel standartlarla ifadesidir. Herşeyin rakamlarla ifade edilen bir tanımı olmalıdır. Başarı bu tanımları standardize eden rakamlara yaklaşmakla ölçülmelidir. Diğer ölçüm yöntemleri subjektif, bu ise objektif sınıflama yöntemidir.

Burun estetiği öncesi ve sonrası yüzdeki matemetiksel değişim, ondan sonra yanak ve elmacık kemiklerine yapılan destek sonrası ortaya çıkan değişim oranların güzelliği belirlemedeki rolünü açık şekilde gösteriyor.

Elmacık kemikleri belirginleştikçe yüzün üçgen görünüm oranı toplam skorda belirgin bir düzelme sağlıyor. Burun tek başına 0.08 oran düzelme sağlarken, yanak dolgusuyla bu düzelme oranı 0.25 kazanç sağlıyor. Yani burun estetiği ve yanak desteği x3 kat daha etkili bir düzelme sağlamış.


Alıntı Yap
 Anonim
Katılım : 52 sene önce
Gönderi: 0
Konu başlatıcı  

 

AYRINTILAR : FSG-1 Analizi

 

8,16 olan öncesi ampirik oran, burun estetiğini takiben 8,24, yanak dolgusunu takiben 8,41 e sıçramış.  Burada analiz ayrıntısına baktığımızda ameliyattan önce hastanın yüzünün tam simetrik olmadığı göze çarpmaktadır. Burun kanatlarının bitiş noktası ile elmacık kemiği arası mesafe (FSG-1) mesafesi sağ tarafında %24,6 iken solda %19,6 olarak ölçülmüştür. 

Bilindiği gibi insan yüzü nadiren simetrik olarak kalmıştır. Birçok yüz doğum sırası ezilmeler, bebeklik travmaları veya genetik faktörler nedeniyle sağ-sol simetri bozuklukları içerir. Bu vakada da sağdaki oransal büyüklük ya maksilla kemiğinden veya zigoma, yani elmacık kemiğinden kaynaklanıyor olabilir.

Bugün çok gelişmiş Hyaluronik asit bazlı kemik sertliğinde dolgu olan Voluma kullanarak elmacık kemiklerini boyut olarak ayarlama imkanına sahibiz. Bu vakada da olduğu gibi FSG-1 de olan bu handikapı burun estetiği sırasında veya daha sonrasında yapacağımız Voluma enjeksiyonlarıyla düzeltip, daha hoş görünen oransal bir yapı oluşturabiliriz.

İkinci resimde elmacık kemiği yanak desteğiyle sol tarafa fazla enjeksiyon kullanılarak bozuk olan oranın %22,6 ya 20,4 gibi daha yakın hale geldiği izlenmektedir.

Buradan anlaşılacağı gibi Burun Estetiği yapmak kavramı çok geniş bir kavramdır. Yüz sadece burundan oluşmamakta, güzellik ise sadece burun güzelliğiyle elde edilmemektedir. İlgili yerlerde açıkladığım gibi yüz güzelliği yüz yapılarının birbirleriyle olan oransal iliskileri ile birebir bağlıdır.

Not: Bu tür bir analizin ve FSG- noktalarının buluşu Dr. Selçuk Güney'dir. İsim atfedilmeden kopyalanması ve kullanılması kanuni sorumluluk doğur.


CevaplaAlıntı Yap
Paylaş:

Facemedia kelimesinin kullanım hakkı drselcukguney ve bulunduğu siteye aittir. İzinsiz ve kişiye atıf yapılmadan kullanılaması sonucu yasal sorumluluk doğabilir.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz