Sabah uyandınız ve yüz felci olduğunuzu farkettiniz, panikle bir doktor ararsınız. Muhtemelen acil servise baş vuracaksınızdır. Acil servis sizi vakit geçirmeden iki ana branşa yönlendirir. Bunlar Kulak Burun Boğaz ve Nörolojidir. Yüz asimetrisinin nedenini araştırmak için bu branş uzmanları koordine bir şekilde çalışır, birçok test ve görüntüleme yöntemleriyle tedavi planı oluştururlar.

İnsan yüzü organlar barındıran, bunun yanısıra kişiliği belirleyen bir yapıdır. Kişinin karakteristik mimikleri yüz yapısı içerisindeki kaslarla sağlanır. Bütün bu sistem ise kulak kemiği içerisinden giren yüz siniriyle kontrol edilir. Yüz sinirinin en ufak anormalliği yüzde ciddi asimetriler, kasılmalar ve karakter yansımasında bozulmalar yapar.

Yüz siniri ve yüz mimik kaslarının sağlığı Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve Nöroloji Uzmanı tarafından takip edilir. Yüz mimik hareketlerini etkileyen sayısız hastalık bu branşlar tarafından tedavi edilmesi zorunludur. İşin medikal takibi sonrasında kritik sürede düzelme olmazsa sinire yapılması gereken cerrahi Kulak Burun Boğaz Uzmanı (Mikrocerrahi tecrübesi olan) tarafından gerçekleştirilir. Tabidir ki tıbbi cerrahi nosyonunu belli yönde geliştirmiş her cerrah yüz sinirine ve kaslarına müdahale edebilir. Beyin-sinir Cerrahları, Plastik Cerrahlar hatta Genel Cerrahlar bu konuda aktif olarak uğraşmaktadır. Yüz sinirinde sinir trasesinin çoğunlukla sorunlu kısmı temporal kemik (kulak kemiği) içerisinde olduğu için çok karmaşık anatomik yapısı olan temporal kemik diseksiyonu için Kulak  Burun Boğaz Uzmanı'nın ekibe dahil edilmesi çoğunlukla gerekmektedir.

Yüz bölgesinin sağlık ve estetiği üzerine çalışan branş doktorları yüzün simetrik, sağlıklı mimik üretebilecek kapasitede ve canlı olmasını sağlamak için eğitim almışlardır. Bu nedenle yüz anatomi ve fizyolojisini çok iyi derecede değerlendirmek, yüz simetrisini korumak ve sağlamak ekip işidir. Bu ekibin en yetkin üyelerinden birisi de kulak burun boğaz branşıdır.

Rainforest
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy
Image is not available
Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz