Burun estetiği kolay gibi görünen, ancak birçok değişkenden etkilenmesi nedeniyle oldukça hassas bir operasyondur. Amaç tek tip klişe bir burun yapısı elde etmek olmamalıdır. Burnu kullanacak kişinin istekleri çok iyi analiz edilip, ameliyat öncesi tam bir uyum sağlandığından emin olmak lazımdır. Hasta doktor ruhen ve zevk olarak uyuşamamışsa iki taraf da bu işten çekilmesini bilmelidir.

Burun estetiği olmak isteyen hastaların bir çoğunda nefes alıp vermeyle ilgili sorunlar da vardır. Sinüzit bölümünde açıkça tarif edildiği gibi nefes cerrahisi oldukça küçük dengelere bağlı zor bir cerrahidir. "Etleri yaktım" "kemiği düzelttim" gibi konular tartışmaya açık konulardır ve mantığı iyi oluşturulamazsa zarar verir. O nedenle basit işlem gibi kısmi müdahale endikasyonu koyarken dikkatli olunmalıdır. Çünkü burun estetiği doğasıyla burun içi hava pasajını zaten daraltması beklenen bir operasyondur.

Burun estetiği isteyen hasta çok iyi düşünüp net bir karar verip doktora öyle başvurmalıdır. Çoğunlukla toplum baskısı veya kararsız kişilik yapısı ameliyat bittikten sonra pişmanlık yaşayıp, keşke daha küçük isteseydim veya kalkık gibi sorunlar yaşayabilir.

FACE MEDIA YORUMLAR

Kapalı teknik mümkünse tercih edilmelidir. Bu daha az dokunun eleve edilmesi yani daha az travma demektir. Dolayısıyla iyileşme kapalı ve az invazif teknikte daha çabuk ve sorunsuz olur. Kapalı tekniğin mümkün olmadığı durumda veya ihtiyaç halinde ameliyat sırasında rahatlıkla açık tekniğe dönme imkanı mevcuttur.

Estetik burun ameliyatı nefes problemi olan hastalarda çok daha önem kazanır. Nefes konusu aslında işin en önemli bölümüdür. Şunu vurgulamak lazım -burun kemiğinin düz olması verimli bir nefes için tek başına yeterli değildir. Hava burun içerisine girdikten sonra sinüsler içerisinden geçip refleks sistemini aktive etmedikten sonra ağızdan alınan nefesten farkı kalmaz. Bazı araştırmalar burun solunumunun doğru olması halinde ağız solunumuna göre %40 verim artışı yarattığını göstermiştir.

Özetlersek burun estetiği birçok değişkeni barındıran bir operasyondur. Lanse edilmek istendiği gibi basit bir müdahale kabul edilirse kalıcı fonksiyon ve estetik riskleri oluşabilir. Konu bütün yönleriyle karşılıklı anlaşılıp, işe sonra başlanmalıdır.

Burada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Kişisel özelliklere bağlı varyasyonlar olabilir. Bunların değerlendirilmesi amacıyla muayene eden doktorunuzla iletişim kurmanız önerilir.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz