BİLGİLENDİRME

Ses nasıl oluşur ve hastalıkları nelerdir?

Kronik ses kısıklıkları bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bunlar ses telleri felcine neden olan nörolojik bozukluklardan, gırtlak kanserlerine kadar geniş bir spektrumda yer alabilir. Bazı kronik ses kısıklıkları fonksiyonel, yani somut bir sebebi olmayan kişinin doğuştan getirdiği yanlış kullanıma bağlı gelişebilir. Yanlış kullanım sonucu en sık rastlanılan yalancı tümörler şarkıcı nodülü denen ses teli nodülleri ve poliplerdir.

Bazı iyi huylu başlayan ses kalitesini bozan hastalıklar özellikle sigara kullanan bireylerde zaman içerisinde kötüye evrilme riski taşırlar. Sigara kullanımına ek olarak araç egsoz dumanı solumak zorunda kalan, hava kirliliği yoğun yerlerde yaşayan veya benzeri risk lerden etkilenen kişiler bu konuda daha fazla dikkatli olmak zorundadır.

Tüm bu hastalık gruplarında, ek olarak ameliyat sonrası iyileşme dönemlerinde kişiye ses eğitimi verilmesi, şarkı söyleyen birisinde nodül gelişmesinin önlenmesi amacıyla periyodik ve seanslar halinde ses eğitimi önerilmektedir.

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz