Çocuklar büyüklerden farklı metabolik dinamiklere sahiptir. Bu nedenle hastalıklar çocuklarda daha hızlı kötüleşebilir veya tam aksine kötü bir durum hızla tersine dönebilir. Normal sandığımız ve tedavisinde eksik kaldığımız bazı durumlar çocuğun ilerideki hayatında sorun yaşamasına neden olabilir. 

• Adenoid (Genizeti) ve bademcik: Genizeti ve bademcik her insanda savunma sistemine yardım için var olan lenfatik sistemin birer parçasıdır. Bu görevleri sürdürmek için içlerinde savunma ile ilgili hücreler ve salgılar bulundurur. Bazı durumlarda içlerinde taşımak zorunda kaldıkları bu yapılar yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda genizeti ve bademcik dokuları genişlemek zorunda kalabilir. Olay sık ve ciddi tekrarlar yaşarsa bademcik ve genizetinde kalıcı işe yaramayan hantallaşma ve büyüme olur. O zaman durum çok yönlü düşünülmelidir. 

Genizeti büyüklüğü hava yolunu daraltıyorsa Bernaulli Prensibine göre gelişmekte olan burun, çene ve sinüs sistemine negatif ve pozitif basınç uygular. Bu olayın devamı sonuçta çocuğun yumuşak kafatası kemiklerinde değişim yaratacaktır. Yüz, diş problemleri yanısıra konka ve bazı sinüslerin kemiklerinde pnömatizasyon (Balonlaşma) ve kronik sinüzit denilen hastalığın bizzat yaratıcısı olacaktır.

• Doğuştan Anomaliler: En sık rastlanan boyun orta hatta kitledir. Doğuşta sonlanması gereken bir yapının açık kalması ile balon gibi büyüyen boyun kitlelesi olarak görülür. İyi huylu bir kistik tümör olan Tiroglossal kist adı verilen bu tümör ameliyatla alınmalıdır. Ameliyatında hyoid kemik denilen dil altı kemiği arkasına geçilip kapatılmazsa tekrarlama riski taşır.

Bir diğer sık görülen durum kulak kepçesi çevresindeki pis kokulu akıntı yapan fistüllerdir. Bunlar da belirli yaşlarda sonuna kadar takip edilerek çıkarılmalıdır.

• Sitemik Hastalıklara Bağlı Tümörler: Boyun lenfatik sistem ağı yönünden oldukça zengin bir bölgedir. Bu sebeple lenf damarları boyunca yayılan bazı tümörler ve enfeksiyonlar ilk belirtilerini boyunda şişlikler olarak gösterebilir. Bunların dışında Hodgkin ve non-Hodgkin lenfoma denilen primer lenf doku tümörleri veya metastazlar yönünden boyun kitleleri uzman değerlendirilmesine ihtiyaç duyarlar.

Rainforest
Image is not available
Rainforest - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy
Image is not available
Rainforest - copy - copy - copy - copy
Image is not available
Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz