Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak kafa tası kulak açısının yaklaşık 30 dereceden fazla olması halidir. Bu açı kişinin düşünce yapısına göre 5-10 derece değişim gösterebilir. Kepçe kulak özellikle çocuk yaşta müdahale yapılması gereken bir sorundur. Okul çağına yaklaşan 4-5 yaşında bir çocukta kulak gelişimi yaklaşık %80 ine ulaştığı için okula başlamadan önce ameliyat için en uygun zamandır.

Okul kepçe kulak şikayeti olan çocuk için oldukça önemlidir. O yaş grubu çocuklar birbirlerine acımasızca eleştiri yapabilir. Bu kepçe kulak sorunu olan çocukta ciddi psikolojik baskı ve kalıcı hasar yaratma riski olan bir durumdur. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatını okul öncesi dönemde yapmayı tercih ediyorum.

Bu dönemi atladıysa ve ameliyat olmak isterse her yaşta bu ameliyat yapılabilir. Ameliyat için birçok teknik üretilmiş olmasına rağmen kalıcı olabilmesi için en doğru uygulama tercih edilmelidir. Kulak kepçesi kıkırdaktan oluşan bir yapıdır. "Kıkırdak hafızası" denilen ve doktorların bilmesi gereken bir olay vardır. Kıkırdak şeklini değiştirmek için cerrahi ipler veya benzeri artifisiyel çözümler ileride düzeltilen kıkırdağın eski şeklini almasına neden olabilir. Benim kullandığım yöntemde kepçeleşmeye neden olan kıkırdak bölümleri düzeltilerek dikişsiz halde de istenilen şekilde duran kulaklar elde edilir. Bu ameliyat diğer ameliyat tiplerine göre biraz daha uzun sürer fakat sonuçların kalitesi ve kalıcılığı bakımından oldukça üstündür.

          

Bu Sayfayı Tek Tuşla Paylaşabilirsiniz

Bir Yorum Yazın